Nahlasovanie udalostí požiarnikom

Podkategórie

Operačné strediská dobrovoľných požiarnych zborov (DHZ) PL-SK
Habovka-Czarny Dunajec

Mladí požiarnici

O projekte

Chochołów

Adresa:
Chochołów
Chochołów
34513 Gmina Czarny Dunajec
Poľsko

Telefonický kontakt: +48182657154
e-mail: gmina@czarnydunajec.iap.pl


Obsah


Lokalita


Moderný Chochołów v tradičnom štýle
Autor: Jozef Čajko

Najvýznamnejšia obec v tejto oblasti leží v doline rieky Czarny Dunajec neďaleko hraničného poľsko-slovenského prechodu Chochołów – Suchá Hora v nadmorskej výške 740 m.

História


Drevenice v Chochołówe
Autor: Jozef Čajko

Obec vznikla v 16. stor. Jej obyvatelia boli pastiermi a roľníkmi a od r. 1592 mali právo pásť v najdlhšom tatranskom údolí, v Chochołówskej doline. V r. 1846 vystúpili miestni gorali proti rakúskej vrchnosti na obranu starodávnych salašníckych a ťažobných kráľovských privilégií v Tatrách v známom Chochołówskom povstaní. Dnes Chocholów patrí do strediskovej obce – gminy Czarny Dunajec.


Kultúrne zaujímavosti


Múzeum Chochołówskeho povstania
Autor: Jozef Čajko

Obec je unikátna pre zachovanú podhalskú architektúru, ktorú UNESCO uznalo ako svetové kultúrne dedičstvo. Zrubové domy, stavané z hrubých jedľových brvien, pochádzajú z prelomu 18. a 19. stor. Majitelia ich každým rokom zjari umývajú, drevo domov je preto stále svetlé. Čelná stena na dome č. 24 je vytvorená z jedného ohromného pňa jedle z vrchu Ostrysz. V najstaršej drevenici (r. 1798) sa nachádza Múzeum Chochołówskeho povstania. Pamiatkou na túto udalosť je aj kaplnka sv. Jána Nepomuckého na začiatku obce. Svätec je chrbtom obrátený k Czarnému Dunajcu z ľútosti nad tým, že tamojší gorali bojovali proti chochołówskym. Neogotický rímskokatolícky kostol (r. 1866), postavený z miestneho pieskovca, je opradený legendou. Údajne ho vybudovali za zbojnícky poklad, ukrytý v Tatrách. Interiér ozdobujú fresky a obraz sv. Trojice (16. stor.). Rezbár Jan Zięder vytvoril v dome č. 28 súkromnú regionálnu izbu. Władysław Gromada a Czesław Ujeński sa venujú vyšívaniu a šitiu ľudových krojov a Aniela Stanek-Kojsowa maľbe na skle. Podhalsku ľudovú hudobnú a tanečnú kultúru udržuje folklórny súbor Siumny a tanečno-spevácka skupina Chochołówianie.

Šport a relax


Kopcovitý kraj -- Podhalie
Zdroj: www.trstena.sk

Obec je zaujímavá nielen úctou k tradíciám, ale aj prekrásnou prírodou okolia, ktorú návštevníci využívajú v zime i v lete. Na vrch Ostrysz (1025 m n.m.) vedie turistický chodník. Výlet do Chochołowskej doliny sa začína na parkovisku Siwej poľany, kde sa končí hradská, a možno tam vidieť zachované senníky a salaše. Chochołówska dolina poskytuje jedinečný pohľad na vápencové útvary a skalné brány, mohutnú vyvieračku, jaskyňu a poľanu so salašmi a veľkou turistickou chatou. Miestnou zaujímavosťou je drevená kaplnka, kde počas turistickej sezóny býva každú nedeľu o 13.00 hod. sv. omša. Blízky poľsko-slovenský hraničný prechod umožňuje návštevu slovenskej Suchej Hory a predovšetkým turistického centra v Oraviciach s termálnymi kúpaliskami a východiskom do Juráňovej doliny s kaňonom Tiesňavy.
V Podhalí sa všetko prispôsobuje zimným športom. V blízkosti Chochołówa, v Cichom Gornom (2 – 3 km), sa nachádza novovybudovaný lyžiarsky vlek, náročnejší lyžiari chodievajú do Zakopaného, lebo spĺňa vysoký štandard strediska zimných športov.

Služby

Letecká záchranná zdravotná služba : tel.
Zdravotná záchranná služba: tel.
Dobrovoľný hasičský zbor: 34513 Chochołów
Polícia: Czarny Dunajec, tel. +48182647280
Miestna polícia: tel.
Zdravotné stredisko: Chochołów
Lekáreň: Czarny Dunajec, tel. +48182657440
Pošta: Chochołów
Medzinárodná telefónna predvoľba:
Medzištátna telefónna predvoľba:
Banky: Czarny Dunajec, tel. +48182657196
Zmenáreň: Czarny Dunajec, tel. +48182657196
Farský úrad: tel.
Železničná stanica:

Prírodné zaujímavosti

Pekáreň Maciej Miętus, 34513 Chochołów 76

Možnosti stravovania

Reštaurácia U Śliwy, 34513 Chochołów

Možnosti ubytovania

U Krupy, 34513 Chochołów 37, súkromné ubytovanie, šesť 2 až 4 lôžkových izieb,
max. 25 osôb, sociálne zariadenia, kuchyňa, spoločenská miestnosť, parkovanie.

U Papierza, 34513 Chochołów 312a, súkromné ubytovanie, osem 2 až 4 lôžkových izieb,
max. 28 osôb, sociálne zariadenia, kuchyne, spoločenská miestnosť s TV, parkovanie.

Hosťovské izby Zych, 34513 Chochołów 129b, súkromné ubytovanie, 1 až 3 lôžkové izby
s vlastným sociálnym zariadením, spoločenská miestnosť s TV, biliard, parkovisko.

Agroturistické hospodárstvo Stanisław Krupa, 34513 Chochołów 37, súkromné ubytovanie
v novopostavenom drevenom dome, 2 až 5 lôžkové izby, max. 28 osôb, spoločenská miestnosť s TV, parkovanie, domáca strava.

Agroturistické hospodárstvo Anna a Andrzej Jasionek, 34513 Chochołów 318, 2 až 4 lôžkové izby, spoločenská miestnosť, 2 kúpeľne, kuchyňa, možnosť celodennej domácej stravy alebo iba obedov.

Agroturistické hospodárstvo Zofia a Józef Stalmach, 34513 Chochołów 27b, päť 2 až 5 lôžkových izieb, spoločenská miestnosť s TV, 2 kúpeľne, kuchyňa.