Nahlasovanie udalostí požiarnikom

Podkategórie

Operačné strediská dobrovoľných požiarnych zborov (DHZ) PL-SK
Habovka-Czarny Dunajec

Mladí požiarnici

O projekte

Ratułów

Adresa:
Ratułów
Ratułów
34407 Gmina Czarny Dunajec
Poľsko

Telefonický kontakt: +48182657154
e-mail: gmina@czarnydunajec.iap.pl
WWW: http://www.czarnydunajec.iap.pl


Obsah


Lokalita

Pomerne rozsiahla obec v gmine Czarny Dunajec sa rozkladá pod svahmi Gubałówskeho pohoria v údolí potoka Bystry, od Bachledówho vrchu až po Górkow vrch, v nadmorskej výške 800 m. Bystry pramení na svahoch Gubałówky, v Starom Bystrom sa zlieva s Cichým potokom a ďalej tečie ako Wielki Rogoźnik. Z obce nie je ďaleko do Zakopaného a jej chotár je vklinený medzi katastre Poronin a Ciche. Na severnej hranici sa stretáva s časťou Cichého Miętustwom.

História

Na základe privilégia poľského kráľa Žigmunda III. obec v roku 1616 založil Wojciech Ratułowski.

Kultúrne zaujímavosti

Zachovali sa zaujímavé staré zrubové domy z hrubých brvien, ktorých kvalitu a hrúbku ovplyvňovali horské klimatické podmienky. Pozoruhodné sú tiež 2 prícestné kaplnky s obrazmi a sochami svätcov a 2 kríže. Tradíciu umeleckých remesiel udržujú Ratułówčania podnes. Zaoberajú sa drevorezbou, umeleckým kováčstvom, vyšívaním a šitím ľudových krojov, a sú znamenitými výrobcami kovových praciek a kovania na goralské kožené opasky. Mnoho ocenení za tieto výrobky v súťažiach získal Andrzej Kubin-Opacian. Władysław Giodowski zas pozná tajomstvá tvarovania kovov a jeho sused Andrzej Gąsienica-Sawicki vyrába kožené krpce. Hudobný folklór Skalného Podhalia predvádza ratułówsky detsko-mládežnícky súbor Tatry.


Šport a relax

Okolie Ratułówa poskytuje mnoho príležitostí na zaujímavé turistické vychádzky. V Ratułówskom Dolnom a na svahu Bachledówky nájdu turisti salaše. Z okolitých pahorkov je prekrásny výhľad na panorámu Tatier, vidno až slovenský Kriváň. I cyklisti si prídu na svoje. Hradskou cez Nové Bystré, potom lesnou cestou po hrebeni Gubałówky príjdu až do Zakopaného. Nezabudnuteľné sú vychádzky do tatranských dolín – Chochołówskej či Kościeliskej. V obci nie je lyžiarsky výťah, ale okolité mierne pahorky sú ideálnym terénom pre začínajúcich lyžiarov. Lyžiarske výťahy sú v neďalekom Cichom, v Białke Tatrzańskej a v Zakopanom.

Služby

Letecká záchranná zdravotná služba : tel.
Zdravotná záchranná služba: tel.
Dobrovoľný hasičský zbor:
Polícia: Czarny Dunajec, tel. +48182647280
Miestna polícia: tel.
Zdravotné stredisko: Czarny Dunajec, tel. +48182657457
Lekáreň: Czarny Dunajec, tel. +48182657440
Pošta: Czarny Dunajec, tel. +48182657280
Medzinárodná telefónna predvoľba:
Medzištátna telefónna predvoľba:
Banky: Czarny Dunajec, tel. +48182657196
Zmenáreň: Czarny Dunajec, tel. +48182657196
Farský úrad: tel.
Železničná stanica:

Možnosti ubytovania

Agroturistické hospodárstvo Helena a Wiesław Jagoda, 34407 Ciche, Ratułów 33a, ubytovanie na poschodí rodinného domu v 1x2 a 1x3 lôžkových izbách, kúpeľňa, kuchyňa, v záhrade vo dvoch vykurovaných dreveniciach po dve 2 lôžkové izby s kuchynkami a sociálnym zariadením, možnosť domáceho stravovania.

Agroturistické hospodárstvo Aniela a Stanisław Opacian, 43407 Ciche, Ratułów 310, k dispozícii niekoľko 2 až 3 lôžkových izieb, na poschodiach sociálne zariadenia, jedáleň s TV, parkovanie, možnosť domácej stravy.
tel. +48182658249.

Agroturistické hospodárstvo „u WAJDY“, Maria a Józef Mulica, 34407 Ciche, Ratułóv 107, ubytovanie v rodinnom drevenom dome, 2 až 4 lôžkové izby, sociálne zariadenia, kuchyňa, v ponuke nie je strava, ale možnosť nákupu mlieka, mliečnych výrobkov a mäsa z produkcie hospodárstva.