Nahlasovanie udalostí požiarnikom

Podkategórie

Operačné strediská dobrovoľných požiarnych zborov (DHZ) PL-SK
Habovka-Czarny Dunajec

Mladí požiarnici

O projekte

Stare Bystre

Adresa:
Stare Bystre
Stare Bystre
34470 Gmina Czarny Dunajec
Poľsko

Telefonický kontakt: +48182657154
e-mail: gmina@czarnydunajec.iap.pl
WWW: http://www.czarnydunajec.iap.pl


Obsah


Lokalita

Rozľahlá obec, rozdelená na Stare Bystre Górne a Stare Bystre Dolne, sa tiahne dolinou v nadmorskej výške 630 m pozdĺž potoka Wielki Rogoźnik, menšia časť aj popri Bystrom potoku. Susedí s obcami Wróblówka, Czarny Dunajec, Ciche a Czerwienne.

História

Obec vznikla v r. 1591 ako súčasť Rogożnika, ktorý sa vtedy rozprestieral až po Ciche. Nad potokom Wielki Rogoźnik sa niekoľko desiatok metrov do výšky týči zaujímavý útvar Skałka. Je to zvyšok kameňolomu a miesto s najväčším množstvom skamenelín fauny hornej jury v Poľsku. Tu sa začína 100 km dlhý pás Pieninského bradlového pásma. Starobystrania odjakživa boli roľníkmi a chovateľmi a pracovali v lesoch. Tunajší tesári sa preslávili ako vynikajúci majstri. Roľníci dnes rozvíjajú dobytkárstvo a ovčiarstvo predovšetkým na výrobu mlieka, ktoré je základnou surovinou na vyhľadávané syry.


Kultúrne zaujímavosti

Stare Bystre patrí do rímskokatolíckej farnosti Czarny Dunajec. V katastri obce sa nachádzajú tri pamätné kríže a v blízkosti katastra Cichého kaplnka. V kostole sv. Stanisława (80. r. 20. stor.) je pôsobivý interiér z dreva, kam staršie ženy chodievajú na večerné bohoslužby v tradičných podhalskych krojoch. Miestny folklór už dlhé roky zbiera a na festivaloch a súťažiach predvádza súbor Turnie z katolíckej základnej školy. Pri všeobecnej základnej škole zas pôsobí amatérsky divadelný súbor Bąbelki. V obci žije ľudový rozprávač, básnik a hudobník Franciszek Obrochta a znamenitý výrobca ľudových hudobných nástrojov Stanisław Podczerwienski.

Šport a relax

Cez lúky a lesy vedú z obce mnohé turistické chodníky. Jesenné vychádzky do lesov Surowina či Granice bývajú veľkým zážitkom pre hubárov. Náročnejšie sú turistické vychádzky do tatranských dolín a vrchov. Dobré podmienky pre jazdu na horských bicykloch sa nájdu aj v okolí obce. Potok Wielki Rogoźnik s krištáľovo čistou vodou je zas široko-ďaleko známy raj športových rybárov – muškárov. Zaujímavé sú výlety do niektorých blízkych obcí. V Chochołówe (7 km) možno vidieť živý skanzen podhalskej architektúry, v Czerwiennom-Bachledowke (6 km) Mariánske sanctuarium, v Zakopanom (20 km) múzeum, galérie, a pre krásny výhľad sa oplatí ísť lanovkou na Kasprow vrch, do Nowého Targu (8 km) zas spoznať atmosféru známeho historického trhoviska.
Blízke terény obce sú ideálne pre behy na lyžiach i zjazdové lyžovanie, na kopci Ubocz trénujú miestni skokani.
Lyžiarske vleky sú v susednej obci Ząb, Cichom, na Polane Szmoszkovej, v Zakopanom.

Služby

Letecká záchranná zdravotná služba : tel.
Zdravotná záchranná služba: tel.
Dobrovoľný hasičský zbor: 34407 Stare Bystre, tel. +48182858437
Polícia: Czarny Dunajec, tel. +48182647280
Miestna polícia: tel.
Zdravotné stredisko: Czarny Dunajec, tel. +48182657457
Lekáreň: Czarny Dunajec, tel. +48182657440
Pošta: Czarny Dunajec, tel. +48182657280
Medzinárodná telefónna predvoľba:
Medzištátna telefónna predvoľba:
Banky: Czarny Dunajec, tel. +48182657196
Zmenáreň: Czarny Dunajec, tel. +48182657196
Farský úrad: Parafia Przenajwiętszek Trójcy, 34470 Czarny Dunajec, Rynek 34
tel. +48182657224
Železničná stanica:

Možnosti ubytovania

Súkromné ubytovanie, Stanisława a Czesław Skubisz, 34407 Stare Bystre 232, tri 2-3 lôžkové izby v goralskom štýle s drevenými obkladmi, 2 kúpeľne, kuchynský kút, samostatný vchod.